Często pytacie nas co zrobić, żeby jak najdłużej i najefektywniej cieszyć się świecami. Mamy dla was kilka dobrych rad
W przypadku świec zapachowych wybierajcie te z naturalnych wosków sojowych z naturalnymi olejkami. Im wyższa jakość świecy tym dłużej możecie cieszyć się zapachem. I to cały czas- w czasie palenia świecy zapach będzie się rozprzestrzeniał oraz pozostanie w pomieszczeniu na długo po zgaszeniu świecy. Nie tylko wtedy gdy wąchamy świecę w sklepie.
Przy pierwszym użyciu świecy należy palić ją około 2-4 godzin, do rozpuszczenia wierzchniej warstwy wosku. Taki zabieg powoduje wymieszanie się olejków zapachowych z woskiem, co zagwarantuje lepszy efekt zapachowy przy każdym kolejnym paleniu świecy. Przed następnym użyciem świecy trzeba odczekać, aż wosk będzie zupełnie stały. W ten sposób świeca będzie paliła się dłużej i ładniej. Dodatkowo unikniemy tunelowania świecy, czyli spalania się wosku wokół knota a nie równomiernie na całej powierzchni.
Aby uniknąć wydzielania czarnego dymu w czasie palenia przed użyciem świecy należy przyciąć spaloną część knota (bawełnianego lub drewnianego) na wysokość około 3-4 mm. Pamiętajmy też o tym by oczyścić powierzchnię wosku z drobinek knota. Ważne jest aby nie stawiać świecy w miejscach, w których mogą być narażone na przeciągi, gdyż może to wzmagać dymienie świecy.
Pamiętaj też o tym, żeby nie narażać świecy na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Zbyt długie stanie w cieple może świecę stopić, wygiąć lub odbarwić. Świece stołowe, gdy są nieużywane najlepiej trzymać w zamknięciu, gdyż są najbardziej narażone na działanie wyższych temperatur. Trzymajmy je schowane na leżąco, owinięte w papier. Unikniemy wtedy odgięcia świecy oraz jej uszkodzeń.
Palmy świece na powierzchniach odpornych na wysokie temperatury lub używajmy podstawek. Jeśli korzystacie ze szklanych świeczników bądź podstawek, upewnijcie się, że są przeznaczone do tego celu. Szklane świeczniki są produkowane ze szkła odpornego na wysokie temperatury, więc unikniemy pęknięć i zniszczeń.
Stosując się do tych prostych zasad świece będą nam służyły długo. Jednak czasem zdarza się jakiś mały wypadek. A to kropelka wosku skapnie na obrus lub na ulubiony świecznik… Z tym też można sobie poradzić. I to bardzo prosto. Poplamiony obrus lub ubranie przykryjcie kawałkiem papieru do pieczenia (na ten rodzaj papieru najlepiej się zdecydować, gdyż jest odporny na wysokie temperatury) i przeprasujcie żelazkiem. Papier przesuwajcie, żeby roztapiany wosk mógł przyklejać się do czystej powierzchni. Po tym zabiegu wrzućcie poplamioną rzecz do pralki i wypierzcie. Jeśli chcecie usunąć wosk ze świecznika włóżcie go do zamrażarki na godzinę lub dwie. Pod wpływem zimnej temperatury wosk się skurczy i będzie go łatwiej odłamać. Nie używajcie noży ani innych ostrych narzędzi, gdyż możecie zniszczyć powierzchnię świecznika.
Macie jakieś pytania dotyczące świec? Piszcie do nas, postaramy się odpowiedzieć na wszystkie