Producenci
Najczęściej zadawane pytania

FAQ

 

KARAFKI ZAPACHOWE

Co to jest dyfuzor i jak działa?

Dyfuzory zapachowe, zwane również karafkami służą do rozprzestrzeniania zapachu w pomieszczeniu. Cały proces jest możliwy dzięki specjalnie żłobionym patyczkom rattanowym oraz olejkom zapachowym. Olejki te nazywamy perfumami do wnętrz, gdyż mają zbliżony skład do perfum do ciała- składają się w 80% z etanolu, pozostałe 20% to olejki zapachowe. Dzięki temu płyn odparowuje w temperaturze pokojowej bez konieczności podpalania czy podłączania do prądu. Zapach jest rozprzestrzeniany przy pomocy patyczków rattanowych, które pochłaniają perfum, oddając zapach. W czasie tego procesu patyczki barwią się na kolor płynu. Po ustawieniu dyfuzora w pomieszczeniu możemy cieszyć się pięknym zapachem.

Dlaczego powinienem wybrać dyfuzor?

Dyfuzory zapachowe są proste w obsłudze- wystarczy ustawić karafkę w pomieszczeniu, pozwolić by patyczki nasiąknęły i cieszyć się wybranym zapachem. Nie trzeba nic podpalać, są tym samym bezpieczniejsze od świec , pamiętać o wymianie baterii bądź podłączeniu zapachu do kontaktu. Dodatkowo dyfuzory mają ciekawą stylistykę oraz mogą być elementem wystroju wnętrza. Oprócz tego oferujemy szeroki wybór kształtów, kolorów i zapachów, tak by każdy znalazł coś dla siebie.

Gdzie ustawić dyfuzor?

Dyfuzory nadają się do każdego pomieszczenia w domu czy w pracy. Aby dyfuzor jak najlepiej działał należy go ustawić w centralnym miejscu w pomieszczeniu, na wysokości między 1m a 1,5m. Dzięki temu cyrkulacja powietrza w pomieszczeniu pozwoli na równomierne rozniesienie się zapachu. Nie należy ustawiać dyfuzora zbyt wysoko, gdyż zapach będzie słabo wyczuwalny. W związku z tym, że głównym składnikiem perfum do wnętrz jest etanol, nie należy ustawiać dyfuzora w pobliżu źródła ciepła- kaloryfera czy kominka, na nasłonecznionym parapecie, gdyż w ten sposób zapach szybciej wyparuje.

Jak uruchomić dyfuzor?

Aby cieszyć się zapachem należy do napełnionego dyfuzora włożyć wszystkie dołączone do niego patyczki- w ten sposób zapach rozniesie się najszybciej. Patyczki nasiąkają około 12- 24h. Po tym czasie zapach będzie wyczuwalny w pomieszczeniu. Moc dyfuzora możemy generować ilością patyczków- im ich mniej, tym zapach jest delikatniejszy. Aby wzmocnić zapach od czasu do czasu możemy odwrócić patyczki.

Na jakiej powierzchni będę czuć zapach?

Dyfuzory zapachowe są idealne dla pomieszczeń o powierzchni około 25-27m2. Wtedy zapach, który rozchodzi się z karafki, jest wyczuwalny w całym pomieszczeniu. Jeśli pomieszczenie jest odrobinę większe- dochodzi do ok 30m2, zapach nadal będzie ładnie wyczuwalny, jednak wystarczy na krótszy czas. Przy powierzchniach większych dobrym rozwiązaniem jest ustawienie kilku karafek- w ten sposób zapach będzie się równomiernie rozchodził na całej powierzchni.

Mój zapach jest zbyt mocny. Co mam zrobić?

Dużym atutem dyfuzorów zapachowych jest możliwość generowania ich mocy przy pomocy patyczków zapachowych- im ich więcej (im większa powierzchnia parowania) tym zapach jest mocniejszy. Więc jeśli zapach jest zbyt mocny można wyjąć część patyczków, dzięki temu zmniejszymy powierzchnię parowania i uzyskamy łagodniejszy zapach.

Mój zapach słabo pachnie. Co robić?

Są dwie możliwości poprawy działania dyfuzora zapachowego. Jedną z nich jest odwracanie patyczków zapachowych- nasączone patyczki należy odwrócić. Innym sposobem jest zwiększenie powierzchni parowania poprzez dodanie dodatkowych patyczków lub wybranie patyczków grubszych lub większych.

Nie pachnie. Co zrobić?

Jeśli dyfuzor przestał roztaczać zapach, należy sprawdzić czy w karafce znajduje się jeszcze perfum. Jego brak lub mała ilość mogą być odpowiedzialne za brak zapachu. Należy również sprawdzić stan patyczków- jeśli zbyt długo używamy jednego zestawu może to powodować złe roznoszenie się zapachu.

Na jak długo wystarcza karafka?

Czas przez jaki będziemy się cieszyć zapachem zależy od wielkości pomieszczenia, temperatury oraz cyrkulacji powietrza. Przy pomieszczeniu o powierzchni około 25-27 m2 250ml zapachu wystarcza na około 2,5-3 miesięcy. Jeśli w pomieszczeniu jest ciepło (np. jest to pokój bardzo słoneczny, łatwo się nagrzewa lub dyfuzor stoi w pobliżu źródła ciepła- kaloryfera lub kominka) zapach będzie wystarczał na krótszy okres.

Czy muszę wymieniać patyczki?

Patyczki rattanowe są nieodłącznym elementem każdego dyfuzora. Bez nich zapach nie będzie się roznosił. Aby uzyskać najlepszy efekt, rekomendujemy wymieniać patyczki co 3 miesiące. Jest to konieczne ze względu na ich specjalną budowę, która umożliwia dyfuzję zapachu, mianowicie żłobienia. Niestety ze względu na zanieczyszczenia w powietrzu oraz kurz patyczki po dłuższym okresie użytkowania mają tendencję do zatykania się, co uniemożliwia pobieranie perfum z karafki, a tym samym roznoszenie zapachu.

Również przy zmianie zapachu należy wymienić patyczki, by móc od samego początku cieszyć się nowym zapachem.

Mam już dyfuzor, ale nie mam perfum. Co zrobić?

Jeśli posiadamy już karafkę możemy dokupić do niej sam zapach. W sprzedaży dostępne są wkłady uzupełniające w różnych pojemnościach i zapachach. Przed wlaniem zapachu należy jednak dokładnie umyć karafkę z pozostałości po poprzednim zapachu, używając ciepłej wody i płynu do mycia naczyń (należy się upewnić, że dobrze wypłukaliśmy płyn). Do suchej karafki należy wlać perfum i włożyć nowe patyczki rattanowe.

Co to jest kwiat tapioku?

Kwiaty tapioku to alternatywa dla patyczków rattanowych. Zasada ich działania jest podobna-kwiatek, dzięki bawełnianemu sznureczkowi pochłania płyn i rozprzestrzenia zapach barwiąc się na kolor płynu. Użycie dyfuzorów z kwiatami tapioku jest analogiczne, jak w przypadku dyfuzorów z patyczkami rattanowymi. Długość roznoszenia się zapachu również jest podobna.

Różnica polega na tym, że w przypadku kwiatów tapioku nie mamy możliwości generowania siły zapachu, gdyż powierzchnia parowania pozostaje niezmienna.

Kwiat tapioku charakteryzuje się również tym, że bardzo szybko pochłania płyn- proces nasiąkania trwa około 24-48h i w tym czasie cały płyn z karafki zostaje wchłonięty przez kwiat. Następnie zapach odparowuje z kwiatka unosząc się w pomieszczeniu.

Przy zmianie zapachu konieczna jest wymiana kwiatka- zarówno ze względu na kolor, zapach oraz ograniczoną chłonność kwiatka.

Czym różnią się zapachy francuskie od brytyjskich?

W sprzedaży posiadamy produkty marek francuskich i brytyjskich. W każdym przypadku są to produkty wysokiej jakości i długiej trwałości. Francuskie zapachy są bardziej zróżnicowane pod względem gamy zapachowej. Są jednak delikatniejsze i wystarczają na około pół miesiąca dłużej, porównując podobne warunki i wielkość dyfuzora. Brytyjskie produkty charakteryzują się zapachami mniej złożonymi. Są bardziej wyraziste i mocniejsze, jednak wystarczają na minimalnie krótszy okres.

Czy do dyfuzora mogę użyć dowolnego płynu, np. zapachu do lampy zapachowej lub płynu do kominka?

Niestety, aby dyfuzor działał poprawnie konieczne jest użycie przeznaczonego do tego olejku. Każdy inny nie będzie się sprawdzał, ze względu na inne stężenie alkoholu, co uniemożliwi jego dyfuzję, a tym samym zapach nie zostanie rozprzestrzeniony.

 

ŚWIECE

Jak długo palić świecę?

Wszystkie sprzedawane przez nas świece są wykonane z naturalnych wosków sojowych oraz naturalnych olejków zapachowych. Aby uzyskać najlepszy efekt i długo cieszyć się zapachem świecy za pierwszym razem należy palić ją około 3-4 godzin, tak by wosk się rozpuścił. Pozwala to na rozpuszczenie się wosku i wymieszanie z olejkami zapachowymi. W ten sposób zapach będzie się długo i równomiernie roznosił.

 

Kolejne zapalenie świecy również powinno pozwolić by wierzchnia warstwa wosku się rozpuściła. W ten sposób unikniemy tunelowania świecy, czyli topienie się wosku do środka świecy, a nie na całej jej powierzchni.

 

Aby wydłużyć żywotność świecy przed każdym kolejnym zapaleniem należy odczekać aż wosk zastygnie.

 

Co zrobić by uniknąć dymienia świecy?

Ważne jest by nie stawiać świecy w miejscach narażonych na przeciągi- w korytarzach, przy wywietrznikach czy przy otwartym oknie.

Kolejnym powodem dymienia świecy jest zbyt długi knot. Aby uniknąć dymienia świecy, przed każdym kolejnym zapaleniem powinniśmy przycinać knot na długość około 5mm- zarówno w przypadku świec z knotem bawełnianym jak i drewnianym. Aby poprawić spalanie świecy z powierzchni wosku powinniśmy usunąć wszelkie zabrudzenia- kurz, ułamane kawałki knota etc.

 

 

 

LAMPY ZAPACHOWE

Co to są lampy zapachowe?

Początki lamp zapachowych, zwanych również katalitycznymi sięgają końca XIX wieku kiedy to francuski lekarz używał procesu katalitycznego oczyszczania powietrza w szpitalach. Następnie lampy zaczęto produkować na szeroką skalę, dzięki czemu możemy się nimi cieszyć w swoim domu.

Katalityczna lampa zapachowa składa się z pojemnika na płyn, palnika katalitycznego zbudowanego z knota i kamienia, gasidła oraz ozdobnej nakładki. Istotą lampy katalitycznej jest właśnie palnik, który zbudowany jest z kamienia wulkanicznego i platynowej blaszki. Dzięki swojej budowie w czasie palenia, kiedy przepływa przez niego powietrze, niszczy molekuły przenoszące brzydkie zapachy. Dodatkowo płyn, który wlewamy do lampy, nie tylko ładnie pachnie, ale również ma działanie oczyszczające.

Lampy zapachowe nie tylko rozprzestrzeniają piękne zapachy, ale aktywnie oczyszczają powietrze niszcząc zanieczyszczenia, alergeny i brzydkie zapachy:

ALERGENY:

Bakterie E.coli: usunięte w 100% po 30 minutach działania lampy,
S.aureus: usunięte w 100% po 30 minutach działania lampy,
E.aerogenes: zlikwidowane w 100% po 30 minutach działania lampy,
Roztocza: (Dermatophagoides farinae): usunięte w 100% po 30 minutach działania lampy,
Zarodniki pleśni (Stachabortys chartarum): usunięte w 96% po 30 minutach działania lampy.


NIEPRZYJEMNE ZAPACHY:

Zapach psa: zredukowany w 80% po 30 minutach działania lampy,
Zapach kota: zredukowany w 80% po 30 minutach działania lampy,
Zapach przypalonego jedzenia: zlikwidowany w 40% po 30 minutach działania lampy,
Dym papierosowy: redukcja około 95% cząsteczek po 30 minutach działania lampy.

 

Jak używać lampy zapachowej?

Lampę zapachową należy w 2/3 wypełnić przeznaczonym do tego olejkiem zapachowym (w każdym pudełku, pod czarną wytłoczką znajduje się lejek, który ułatwia to zadanie). Należy umieścić kamień z knotem w lampie i odczekać około 20 minut, żeby knot dobrze nasiąknął. Po tym czasie zapalamy kamień katalityczny- wystarczy przyłożyć źródło ognia- zapałkę lub zapalniczkę, aby kamień zajął się ogniem. Należy uważać, gdyż płomień może osiągnąć wysokość około 10-15cm. Po około 3-4 minutach, gdy zauważymy, że kamień robi się lekko czerwony, należy zgasić płomień i nałożyć ozdobną nakładkę. Jest to moment w którym rozpoczyna się proces spalania katalitycznego. Rekomendujemy palenie lampy przez około 20-30 minut dziennie, codziennie. Po tym czasie lampę należy zgasić używając gasidła (nakładki, którą wkładamy bezpośrednio na palnik). Pamiętajmy jednak, że ozdobna nakładka oraz palnik są gorące więc należy robić to bardzo ostrożnie.

Jak długo palić lampę?

Rekomendujemy by lampę katalityczną palić codziennie przez około 20-30minut. Jednak jak często i długo będziemy używać lampy zależy od indywidualnych upodobań użytkującego. Należy jednak pamiętać, że lampa długo nieużywana może wymagać wyczyszczenia palnika (patrz punkt 9)

Na jak długo wystarczy lampa?

Zakup lampy zapachowej jest zakupem jednorazowym. Jedyne co musimy do niej od czasu do czasu dokupić to płyny zapachowe oraz palnik katalityczny, jeśli nasz z jakichś powodów przestał działać (przed zakupem palnika, upewnij się czy nie wystarczy, go wyczyścić- patrz punkt 9.) Z doświadczenia zauważyliśmy, że palniki wystarczają na około 1 -1,5 roku codziennego używania lampy.

Płyny zapachowe do lamp zapachowych występują w dwóch wielkościach- 250ml lub 500ml. Mniejszy wystarcza na około 1 miesiąca codziennego palenia lub na 10 godzin ciągłego palenia lampy. W przypadku większego czas ten wzrasta do 2 miesięcy lub 20 godzin ciągłego palenia lampy.

Czym charakteryzują się płyny do lamp katalitycznych?

Bez odpowiedniego płynu lampa zapachowa nie będzie działać. Płyny do lamp katalitycznych są mieszanką alkoholu izopropylowego, mającego działanie oczyszczające i odkażające. Pozostałe składniki to woda utleniona oraz odpowiednie mieszanki zapachów, przygotowanej przez zawodowych perfumiarzy. Zapachy te są naturalne, a do ich produkcji użyto ekstraktów z roślin i innych składników pochodzenia naturalnego.

Atutem zapachów do lamp katalitycznych jest możliwość ich dowolnego łączenia, a tym samym stworzenia swojego unikatowego zapachu.

Czy mogę wlewać do lamp inne typy zapachów, np. do dyfuzorów lub do kominków?

Do lamp katalitycznych można używać jedynie płynów zapachowych do tego przeznaczonych. Inne typy zapachów mają różny skład. Ich użycie może spowodować uszkodzenie kamienia katalitycznego.

Moja lampa nie działa. Co robić?

Jeśli lampa przestała działać (kamień jest jasnoszary i nie pali się, lub jest ciemnoszary bądź czarny, pali się ale po zgaszeniu lampa nie działa) należy się upewnić czy w lampie znajduje się płyn i czy knot jest zanurzony w olejku oraz sprawdzić stan palnika katalitycznego. Jeśli palnik ma jakiekolwiek uszkodzenia mechaniczne (jest wyszczerbiony, nie posiada tytanowej blaszki) lampa nie będzie działała efektywnie. Jeśli palnik jest ciemnoszary i nie chce się zapalić, może być zatkany. W tym celu dobrze wyczyścić kamień (dokładny opis jak to zrobić znajduje się w punkcie 9)

Jak zmienić zapach w lampie?

Aby zmienić zapach w lampie katalitycznej należy wypalić płyn, który znajduje się w środku lub ostrożnie wylać go oryginalnej butelki. Następnie należy wlać nowy zapach i odczekać około 20-30 minut by knot nasączył się nowym zapachem. Zapal lampę zgodnie z instrukcją. Przez pierwsze chwile zapach będzie unosił się stary zapach, dopóki nie wypalą się jego resztki pozostałe w palniku.

Można też oczyścić palnik katalityczny przy użyciu płynu neutralnego- jest to płyn bezzapachowy, z którym postępujemy jak z każdym innym olejkiem, a który oczyszcza knot i kamień, pozbywając się starego zapachu.

Jak wyczyścić palnik?

Aby wyczyścić kamień – palnik katalityczny :

  1. Ostrożnie usuń cały palnik katalityczny z lampy (kamień z knotem),
  2. Umieść palnik w małym ceramicznym naczyniu (może być mały czysty i suchy słoiczek),
  3. Wlej odpowiednią ilość (najważniejsze by cały kamień był zanurzony) aktualnie używanego olejku zapachowego, bądź bezzapachowego (neutralny olejek nie zawiera olejków eterycznych więc ma większą siłę czyszczenia) do naczynia, tak aby przykryć kamień,
  4. Przykryj wierzch naczynia przylegającą pokrywką dla bezpieczeństwa i uniknięcia wyparowania płynu,
  5. Pozostaw naczynie w chłodnym miejscu na całą noc, z daleka od dzieci i zwierząt. Możesz zauważyć, że płyn stanie się żółty, co będzie znakiem, że usuwa on resztki ze spalania z kamienia,
  6. Wyjmij palnik katalityczny z naczynia (nie używaj płynu zużytego do czyszczenia, jako uzupełnienia do lampy. Możesz pozostawić ten płyn w osobnym opakowaniu na wypadek ponownego czyszczenia kamienia w przyszłości),
  7. Włóż palnik katalityczny do lampy, która nie zawiera płynu,
  8. Natychmiast zapal palnik,
  9. Pozwól płomieniowi wypalić się samoistnie (to znaczy, że nie zdmuchujemy płomienia tylko pozwalamy mu się samoistnie wypalić i zgasnąć),
  10. Pozwól lampie ostygnąć,
  11. Kamień powinien być teraz oczyszczony i gotowy do ponownego użycia.
  • W przypadku bardzo zatkanych kamieni wykonaj kroki od 1-10 ponownie, tym razem pozostawiając kamień w płynie na dłuższy czas, na przykład 48 godzin.
  • Jeśli kilkakrotne powtórzenie procesu czyszczenia nie pomaga to znaczy, że palnika nie da się już wyczyścić i należy wymienić go na nowy.
  • Nie wolno moczyć kamienia ani wlewać do lampy żadnych innych cieczy niż olejki do lamp A&B, gdyż mogą one całkowicie i nieodwracalnie zniszczyć kamień

 

KOMINKI ZAPACHOWE I OLEJKI ZAPACHOWE

Jak używać kominka zapachowego?

Aby móc cieszyć się zapachem z kominka zapachowego na czaszę kominka należy wlać gotowy płyn do kominka, olejek zapachowy lub położyć kosteczkę wosku zapachowego. Jeśli korzystamy z olejka zapachowego należy czaszę wypełnić zimną wodą, a następnie dodać kilka kropel olejku. Stężenie olejka zależy od nas samych- najlepiej zacząć od 2-3 kropli olejka, w razie potrzeby zwiększając jego ilość. Następnie należy zapalić świeczkę umieszczoną na spodzie kominka. Po chwili możemy cieszyć się ulubionym zapachem.

Czy mogę używać olejków zapachowych do kąpieli i wyrobu kosmetyków?

Nasze olejki, choć naturalne, nie są testowane dermatologicznie. Do wyrobu kosmetyków oraz do kąpieli najlepiej wykorzystać olejki eteryczne.

Czy mogę mieszać ze sobą różne zapachy olejków lub wosków?

Jak najbardziej można mieszać olejki zapachowe o różnych zapachach, tworząc najróżniejsze połączenia. Podobnie sytuacja wygląda z woskami- można umieścić w kominku dwie kostki różnych wosków, które po rozpuszczeniu stworzą nowy zapach.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl